Spoločnosť GEZE venuje 100 000 EUR na projekt UNICEF na Pobreží Slonoviny.

Spoločnosť tým pokračuje vo svojej tradícii podpory udržateľných a sociálnych projektov: tohtoročný vianočný sponzorský dar od špecialistu na dvere, okná a zabezpečovacie prvky putuje na projekt UNICEF v oblasti vzdelávania a udržateľnosti v republike Pobrežia Slonoviny. Spoločnosť venuje 100 000 EUR na výstavbu udržateľných a priateľských školských budov, ktoré sú postavené z recyklovaného plastového odpadu v tejto západoafrickej krajine. Spoločnosť GEZE tak pokračuje v tradícii podpory sociálnych projektov v rámci vianočnej kampane, ktorej základom je koncept udržateľnosti.

Ochrana životného prostredia, vzdelávanie a priateľské budovy: Spoločnosť GEZE sa angažuje v projekte nezvyčajnej výstavby školy

Deti sa hrajú na ihrisku svojej školy postavenej z tehál z recyklovaných plastových fliaš v meste Sakassou, v centre republiky Pobrežia Slonoviny.

Deti sa hrajú na ihrisku svojej školy postavenej z tehál z recyklovaných plastových fliaš v meste Sakassou, v centre republiky Pobrežia Slonoviny. © UNICEF/UN0616769/Dejongh

1,6 milióna detí na Pobreží Slonoviny nenavštevuje školu. To znamená, že má len nízke šance na získanie vzdelania. Školy nie sú ani zďaleka dostatočné a tých pár tried, ktoré existujú, je často úplne preplnených, v každej triede je až po 100 detí. Okrem toho má Pobrežie Slonoviny problém s odpadom a trpí extrémnym znečistením životného prostredia. Väčšina plastového odpadu končí na nezabezpečených skládkach a znečisťuje životné prostredie detí a ich rodín. Ľudia, ktorí sú trvalo vystavení týmto znečisťujúcim látkam, trpia vážnym poškodením zdravia a dokonca smrteľnými chorobami. 

Naša spoločnosť sa zameriava na realizáciu priateľských a udržateľných budov. To je dôvod, prečo nám projekt UNICEF tak vyhovuje: Trojsúzvuk ochrany životného prostredia, vzdelávania a výstavby priateľských budov dokonale zapadá do našich firemných zásad. Skvelý projekt, ktorý my ako rodinná firma podporujeme z nášho plného presvedčenia.

Sandra Alber, Chief Officer Legal & Finance v spoločnosti GEZE
Budova školy z tehál z plastových obalov v Yopougone, predmestí Abidžanu na juhu Pobrežia Slonoviny.

Budova školy z tehál z plastových obalov v Yopougone, predmestí Abidžanu na juhu Pobrežia Slonoviny. © UNICEF/UNI360067/Diarassouba

UNICEF vyvinul inovatívny prístup k problému vzdelávania a problému odpadu na Pobreží Slonoviny. Od roku 2018 organizácia stavia udržateľné a cenovo dostupné školské budovy z tehál vyrobených z recyklovaného plastového odpadu. Tehly sa vyrábajú v miestnej továrni, ktorej výstavbu významne podporil UNICEF. Odpadajú tak dodatočné náklady a zdroje na dovoz tehál na Pobrežie Slonoviny. Okrem toho bol vytvorený trh s recykláciou plastového odpadu, ktorý poskytuje príjem najmä ženám v regióne. S plastovými tehlami, ktoré sa ľahko montujú, sa dá učebňa postaviť v priebehu niekoľkých dní. Recyklované materiály sú cenovo výhodné a prispievajú k ochrane klímy: Väčšina plastových obalov by sa inak spálila a produkovala by znečisťujúce látky, ktoré sú škodlivé pre klímu a životné prostredie.